Seahorses swim at home against Erie

By JOCELYN SHEETS
Register Sports Editor

Register/Jocelyn Sheets
Flying from the start is Iola Swim Team’s Brittney Jacobs as she competes in the 15-18-year-old girls’ 50-yard butterfly race here Wednesday night. Iola hosted Erie in a swim meet at the Iola Municipal Pool. Jacobs won the race.
Register/Jocelyn Sheets
Brandon Donnell of the Iola Swim Team takes a breath as he sets the pace in the 11-12-year-old boys’ 50-yard breaststroke race. Donnell won six individual races here Wednesday.

Not much to complain about for Iola Swim Team’s third straight home meet Wednesday night. Great weather. Smooth running in and out of the water for the meet against visiting Erie’s swim team.
Iola’s Seahorses found the home waters friendly in competition. They will spend the next two weeks on the road in Southeast Kansas League swim meets.
Iola travels to Humboldt next Wednesday. The Seahorses are at Independence July 15.
Iola hosts a makeup swim meet with Coffeyville on Monday, July 20. SEK Championships are set for July 25 at Fort Scott.
Here are the Iola results against Erie:

15-18-year-old Division

Girls: 11-18-year 200-yd freestyle-1. Morgan Buchholz, 2:41.96, 2. Brittney Jacobs, 2:42.04, 4. Rachel Cravens, 3:18.73; 100-yd freestyle-1. Autumn Snesrud, 1:11.48, 2. Michelle Britt, 1:15, 4. Amber Snesrud, 1:33.78; 50-yd butterfly-1. Jacobs, 34.50, 2. Aut. Snesrud, 35.59, 4. Britt, 39.87; 50-yd backstroke1. Aut. Snesrud, 40.32, 2. Jacobs, 41.69, 4. Britt, 44.89; 50-yd breaststroke-2. Aut. Snesrud, 46.20, 3. Buchholz, 46.37, 6. Am. Snesrud, 53.33; 50-yd freestyle-1. Jacobs, 31.32, 2. Aut. Snesrud, 31.63, 4. Buchholz, 33.57; 100-yd individual medley-2. Buchholz, 1:27.70, 3. Jacobs, 1:28.61, 4. Am. Snesrud, 1:48.
Boys: 11-18-year 200-yd freestyle-1. Christian Kauth, 2:43.86, 2. Stephen McDonald, 2:44.65, 3. Michael Wilson, 2:47.12; 100-yd freestyle-1. McDonald, 1:07.58, 2. Kauth, 1:13.32, 3. Jarrett Mosbrucker, 1:21.45; 50-yd butterfly-1. Kauth, 38.55, 2. McDonald, 41.01; 50-yd backstroke-1. McDonald, 41.89, 2. Mosbrucker, 45.53; 50-yd breaststroke-1. Mosbrucker, 52.05; 50-yd freestyle-1. McDonald, 28.82, 2. Kauth, 28.93, 3. Mosbrucker, 34.18; 100-yd individual medley-1. Kauth, 1:33.95, 2. Mosbrucker, 1:42.53.
Relays: 200-yd medley-1. Iola A (McDonald, Britt, Aut. Snesrud, Kauth) 2:33.52; 200-yd freestyle-1. Iola A (McDonald, Mosbrucker, Jacobs, Buchholz), 2:09.95, 2. Iola B (Britt, Am. Snesrud, Aut. Snesrud, Kauth), 2:21.34.

13-14-year-old Division

Girls: 100-yd freestyle-2. Paige Miller, 1:24.23, 5. Alexa Fawson, 1:41.81, 6. Patricia Haner, 1:45.05; 50-yd butterfly-4. Karlie Lower, 52.29, 5. Alexa Fawson, 53.62; 50-yd backstroke-3. Rachel Cravens, 47.77, 5. Lower, 55.72, 6. Haner, 58.20; 50-yd breaststroke-2. Fawson, 48.79, 5. Libby Shay, 56.34, 6. Haner, 1:06.32; 50-yd freestyle-2. Miller, 39.01, 5. Cravens, 40.26, 6. Fawson, 45.08; 100-yd individual medley-2. Miller, 1:36.81, 4. Lower, 1:53.70, 6. Haner, 2:03.65.
Boys: 100-yd freestyle-2. Jordan Strickler, 1:11.38, 3. Michael Wilson, 1:12.06, 4. Adam Kauth, 1:29.73; 50-yd butterfly-2. Strickler, 37.62, 3. Kauth, 41.01; 50-yd backstroke-2. Wilson, 41.52, 3. Strickler, 41.77, 4. Andrew Lowell, 49.04; 50-yd breaststroke-2. Strickler, 41.52, 3. Wilson, 46.36; 50-yd freestyle-2. Strickler, 31.25, 3. Wilson, 32.71, 4. Kauth, 38.65; 100-yd individual medley-1. Strickler, 1:26.46, 2. Wilson, 1:32.79, 3. Lowell, 1:56.72.
Relays: 200-yd medley-2. Iola A (Lowell, Strickler, Cravens, WIlson), 2:35.71; 200-yd freestyle-2. Iola A (WIlson, Miller, Lowell, Strickler), 2:26.58, 3. Iola B (Haner, Kauth, Lower, Cravens), 2:41.02.

11-12-year-old Division

Girls: 100-yd freestyle4. Caressa Lowell, 1:38.13, 5. Hunter Layman, 1:56.22, 6. Caitlyn Dreher, 2:32.50; 50-yd butterfly-3. Jo Lohman, 44.61, 5. Clara Wicoff, 55.96, 6. Dreher, 1:40.91; 50-yd backstroke-4. Lohman, 50.90, 5. Layman, 56.11, 6. Wicoff, 56.83; 50-yd breaststroke-2. Lohman, 51.17, 5. Wicoff, 1:00.27, 6. Dreher, 1:13.20; 50-yd freestyle-4. Lohman, 40.40, 5. Lowell, 41.41, 6. Dreher, 1:12.76; 100-yd individual medley-4. Wicoff, 1:55.97, 5. Dreher, 2:49.16.
Boys: 100-yd freestyle-1. Brandon Donnell, 1:23.46, 2. Tyler Holloway, 1:37.90, 3. Kalob Cleaver, 2:01.13; 50-yd butterfly-1. Donnell, 51.84, 2. Holloway, 56.87, 3. Klubek, 1:11.47; 50-yd backstroke-1. Donnell, 54.99, 2. Cleaver 1:07.83, 3. Klubek, 1:22.29; 50-yd breaststroke-1. Donnell, 53.97, 2. Cleaver, 1:01.45; 50-yd freestyle-1. Donnell, 37.66, 2. Cleaver, 51.33, 3. Klubek, 57.12; 100-yd individual medley-1. Donnell, 1:44.84, 2. Cleaver, 2:18.39, 3. Klubek, 2:25.33.
Relays: 200-yd medley-2. Iola A (Lohman, Wicoff, Lowell, Donnell), 3:16.38, 3. Iola B (Dreher, Layman, Cleaver, Klubek), 4:17.91; 200-yd freestyle-2. Iola A (Wicoff, Lowell, Lohman, Donnell), 2:44.30, 3. Iola B (Dreher, Ethan Holloway, Klubek, Cleaver), 4:08.

9-10-year-old Division

Girls: 10-and-under 50-yd freestyle-1. Danielle Donnell, 40.20, 5. Brooklyn Storrer, 1:03.14, 6. Autumn Johnson, 1:10.96; 25-yd butterfly-1. Donnell, 21.12, 2. Elise Wolf, 25.04, 4. Megan Klubek, 31.45; 25-yd backstroke-2. Toni Macha, 26.22, 4. Della Lohman, 28.97, 5. Storrer, 35.36; 25-yd breaststroke-2. Macha, 27.82, 5. Wolf, 30.21, 6. Storrer, 31.81; 25-yd freestyle-1. Donnell, 18.81, 3. Lohman, 21.92, 4. Macha, 22.03; 10-and-under 100-yd individual medley-1. Donnell, 1:47.47, 3. Ashley Donnell, 2:08.22, 4. Wolf, 2:12.91.
Boys: 10-and-under 50-yd freestyle-1. LeeRoi Johnson, 43.23, 3. Kendall Jay, 49.03, 6. Matt Miller, 1:04.15; 25-yd butterfly-2. Miller, 32.83; 25-yd backstroke-1. Miller, 27.13, 2. Jay, 30.68, 5. Ethan Holloway, 34.00; 25-yd breaststroke-1. Holloway, 27.46, 2. Jay, 28.35, 5. Miller, 39.18; 25-yd freestyle-2. Jay, 23.49, 3. Miller, 26.28, 4. Holloway, 26.70.
Relays: 100-yd medley-2. Iola A (Jay, Klubek, Donnell, Lohman), 1:38.93, 3. Iola B (Holloway, Miller, Macha, Wolf), 1:55.86; 100-yd freestyle-1. Iola A (Macha, Lohman, Donnell, Jay), 1:24.13, 3. Iola B (Klubek, Miller, Wolf, Storrer), 1:41.44.

7-8-year-old Division

Girls: 25-yd butterfly-1. Ashley Donnell, 24.95, 4. Cassidy Lowell, 56.70; 25-yd backstroke-1. Donnell, 28.59, 5. Autumn Johnson, 36.92, 6. Lowell, 47.77; 25-yd breaststroke-1. Donnell, 27.30, 3. Johnson, 41.35, 6. Lowell, 59.38; 25-yd freestyle-1. Donnell, 21.68, 4. Tayleh Hutton, 33.28, 6. Lowell, 46.36.
Boys: 25-yd butterfly-1. LeeRoi Johnson, 26.97; 25-yd backstroke-4. Johnson, 36.64; 25-yd breaststroke-2. Johnson, 32.28; 25-yd freestyle-1. Johnson, 19.21, 5. Spencer Ames, 1:27.80
Relays: 100-yd medley-2. Iola (Lowell, Donnell, L. Johnson, A. Johnson), 1:55.06; 100-yd freestyle-2. Iola (L. Johnson, A. Johnson, Hutton, Donnell), 1:56.04.

6-&-Under Division

Girls: 25-yd butterfly-1. Jenna Miller, 52.66, 2. Jaci Gull, 1:10.24; 25-yd backstroke-1. Miller, 41.80, 2. Gull, 1:55.62; 25-yd breaststroke-1. Miller, 49.94, 2. Gull, 1:42.53; 25-yd freestyle-1. Miller, 45.69, 2. Gull, 1:00.44.
Boys: 25-yd butterfly-1. Guiseppe Mangrella, 45.45; 25-yd backstroke-1. Mangrella, 44.11; 25-yd breaststroke-1. Mangrella, 50.65; 25-yd freestyle-2. Mangrella, 47.72, 3. Caleb Donnell, 47.74.
Relays: 100-yd medley-1. Iola (Miller, Mangrella, Gull, Donnell), 3:35.47; 100-yd freestyle-1. Iola (Miller, Gull, Donnell, Mangrella), 3:27.75.