Seahorses swim at home

By JOCELYN SHEETS
Register Sports Editor

Register/Jocelyn Sheets
Emma Piazza of Iola Swim Team churns water as she heads for the final touch in the 13-14-year-old girls’ 50-yard backstroke race. Piazza won the event at Wednesday night’s home swim meet with Cherryvale.
Register/Jocelyn Sheets
Tyler Holloway of Iola comes out of the water during the 11-12-year-old boys’ 50-yard butterfly race. Iola hosted Cherryvale in a swim meet Wednesday at Riverside Park.

Iola Swim Team’s Seahorses are breaking in the new Iola city swimming pool well. For the second straight Wednesday, the Iola swimmers hosted a swim meet at Riverside Park.
Wednesday saw the Cherryvale Swim Team come into town. The two teams provided plenty of competition in the water throughout what turned out to be a pleasant evening at the pool.
With the excessive heat of the day, the first hour or so of the event was steamy. A breeze kicked up, the sun went behind clouds and the temperature dropped to allow swimmers, workers and spectators an easier go of it.
Next Wednesday, Iola will host another meet as Erie comes to town. Then the Seahorses go on the road to Humboldt July 8 and to Independence July 15.
Iola is supposed to hold a makeup meet with Coffeyville, postponed from June 3, on Monday, July 20. The Southeast Kansas League Swim Championships are set for July 25 at Fort Scott.
Here are the Iola results from Wednesday home meet against Cherryvale:

15-18-year-old Division

Girls: 11-18-year-old 200-yd freestyle-1. Kelsey Larson, 2:52.11, 2. Amber Snesrud, 3:31.82, 3. Rachel Cravens, 3:48.17; 100-yd freestyle-1. Morgan Buchholz, 1:13.89, 2. Michelle Britt, 1:16.24, 4. Brittney Jacobs, 1:33.62; 50-yd butterfly-1. Autumn Snesrud, 35.97, 2. Jacobs, 35.98, 3. Larson, 37.48; 50-yd backstroke-1. Aut. Snesrud, 40.48, 2. Jacobs, 41.42, 3. Buchholz, 45.28; 50-yd breaststroke-1. Larson, 40.15, 2. Jacobs, 43.72, 3. Britt, 49.27; 50-yd freestyle-1. Jacobs, 31.38, 2. Buchholz, 32.64, 5. Am. Snesrud, 40.75; 100-yd individual medley-1. Jacobs, 1:27.08, 2. Britt, 1:30.09, 4. Am. Snesrud, 1:50.82.
Boys: 11-18-year-old 200-yd freestyle-1. Charles Apt, 2:17.26, 2. Jarrett Mosbrucker, 2:51.23, 3. Jordan Strickler, 2:58.65; 100-yd freestyle-1. Apt, 59.9, 2. Stephen McDonald, 1:07.60, 3. Alex Piazza, 1:11.61; 50-yd butterfly-1. Piazza, 33.61, 3. McDonald, 38.29, 4. Mosbrucker, 45.95; 50-yd backstroke-1. Piazza, 38.95, 2. McDonald, 41.89, 3. Mosbrucker, 43.16; 50-yd breaststroke-2. Piazza, 40.93, 3. McDonald, 46.34, 4. Mosbrucker, 51.87; 50-yd freestyle-1. McDonald, 29.34, 2. Piazza, 30.28, 4. Mosbrucker, 31.21; 100-yd individual medley-1. Piazza, 1:19.74, 2. McDonald, 1:28.72, 4. Mosbrucker, 1:37.60.
Relays: 200-yd medley-1. Iola A (Larson, Piazza, Aut. Snesrud, Apt), 2:18.57, 2. Iola B (Britt, Buchholz, Jacobs, McDonald), 2:32.62; 200-yd freestyle-1. Iola A (Piazza, Buchholz, McDonald, Apt), 1:57.61; 2. Iola B (Aut. Snesrud, Larson, Mosbrucker, Britt), 2:06.56.

13-14-year-old Division

Girls: 100-yd freestyle-1. Keli Lee, 1:11.97, 3. Karlie Lower, 1:36.78, 4. Libby Shay, 1:45. 04; 50-yd butterfly-1. Patricia Haner, 47.80, 2. Rachel Cravens, 51.13, 3. Shay, 54.21; 50-yd backstroke-1. Lee, 42.33, 2. Scout Henry, 40.69, 3. Haner, 53.95; 50-yd breaststroke-1. Lee, 44.46, 3. Cravens, 1:04.52, 4. Haner, 1:06.05; 50-yd freestyle-1. Haner, 42.20, 2. Lower, 43.04, 3. Shay, 43.31; 100-yd individual medley-1. Lower, 1:50.43, 2. Shay, 2:06.12.
Boys: 100-yd freestyle-1. Michael Wilson, 1:23.27, 4. Adam Kauth, 1:33.12, 5. Andrew Lowell, 1:38.58; 50-yd butterfly-2. Jordan Strickler, 38.92, 3. Kauth, 41.27, 5. Lowell, 58.04; 50-yd backstroke-2. Strickler, 41.19, 3. Wilson, 43.83, 4. Lowell, 50.20; 50-yd breaststroke-1. Strickler, 40.09, 2. Wilson, 45.59, 6. Lowell, 57.24; 50-yd freestyle-1. Strickler, 31.36, 2. Wilson, 32.16, 5. Lowell, 38.80; 100-yd individual medley-1. Strickler, 1:23.80, 3. Wilson, 1:31.74.
Relays: 200-yd medley-1. Iola A (Cravens, Strickler, Lee, Wilson), 2:35.62, 3. Iola B (Henry, Shay, Lower, Kauth), 3:12.70; 200-yd freestyle-1. Iola A (Lee, Kauth, Wilson, Strickler), 2:16.42, 3. Iola B (Haner, Lower, Lowell, Cravens), 2:52.06.

11-12-year-old Division

Girls: 100-yd freestyle-1. Emma Piazza, 1:27.07, 2. Caressa Lowell, 1:37.08; 50-yd butterfly-1. Piazza, 49.12, 2. Clara Wicoff, 55.69, 3. Lowell, 55.70; 50-yd backstroke-1. Piazza, 51.67, 2. Jo Lohman, 52.43; 50-yd breaststroke-1. Piazza, 50.32, 2. Lohman, 55.04, 4. Lowell, 1:04.60; 50-yd freestyle-1. Piazza, 38.65, 2. Lowell, 43.18; 100-yd individual medley-1. Piazza, 1:42.09, 2. Lohman, 1:50.18, 3. Wicoff, 1:59.71.
Boys: 100-yd freestyle-1. Brandon Donnell, 1:22.74, 3. Tyler Holloway, 1:37.68, 6. Blaine Klubek, 2:14.71; 50-yd butterfly-2. Holloway, 53.95, 4. Kalob Cleaver, 1:02.89, 6. Colten Storrer, 1:22.52; 50-yd backstroke-1. Donnell, 47.88, 4. Cleaver, 59.47, 5. Holloway, 1:01.06; 50-yd breaststroke-2. Holloway, 52.05, 3. Storrer, 1:07.9, 5. Klubek, 1:11.80; 50-yd freestyle-1. Donnell, 37.72, 3. Storrer, 44.79, 6. Holloway, 54.76; 100-yd individual medley-1. Donnell, 1:36.40, 4. Holloway, 1:55.04, 5. Cleaver, 2:08.14.
Relays: 200-yd medley-1. Iola A (Holloway, Wicoff, Piazza, Donnell), 2:57.71; 3. Iola B (Lowell, Cleaver, Lohman, Klubek), 4:27.38; 200-yd freestyle-2. Iola A (Donnell, Holloway, Lowell, Piazza), 2:39.99, 3. Iola B (Lohman, Wicoff, Cleaver, Storrer), 3:19.61.

9-10-year-old Division

Girls: 10-and-under 50-yd freestyle-2. Elise Wolf, 48.82, 3. Ashley Donnell, 52.86, 5. Brooklyn Storrer, 1:06.88; 25-yd butterfly-1. Danielle Donnell, 21.35, 2. Della Lohman, 22.86, 6. Storrer, 41.82; 25-yd backstroke-1. Toni Macha, 24.46, 2. D. Donnell, 27.09, 5. Storrer, 37.59; 50-yd breaststroke-1. Macha, 27.80, 2. D. Donnell, 30.33, 4. Storrer, 35.07; 50-yd freestyle-1. Lohman, 19.98, 2. Wolf, 21.18, 5. Megan Klubek, 27.71; 10-and-under 100-yd individual-1. D. Donnell, 1:49.61, 2. Macha, 2:14.12, 5. Klubek, 2:31.95.
Boys: 10-and-under 50-yd freestyle-2. LeeRoi Johnson, 52.13, 3. Ethan Holloway, 53.59, 6. Isaiah Wicoff, 1:17.86; 25-yd butterfly-3. Kendall Jay, 33.45, 4. Matt Miller, 35.15, 5. Holloway, 37.70; 50-yd backstroke-1. Jay, 28.36, 2. Miller, 28.95, 4. Holloway, 33.69; 25-yd breaststroke-1. Holloway, 29.65, 2. Jay, 30.43, 6. Miller, 37.54; 50-yd freestyle-2. Miller, 25.12, 3. Jay, 25.88, 4. Holloway, 26.50; 10-and-under 100-yd individual medley-2. Holloway, 2:16.16, 3. Jay, 2:24.11, 4. Johnson, 2:26.01.
Relays: 100-yd medley-1. Iola B (Miller, Macha, Lohman, Wolf), 1:39.35, 2. Iola A (Klubek, Holloway, D. Donnell, Jay), 1:49.32; 100-yd freestyle-1. Iola A (D. Donnell, Wolf, Macha, Jay), 1:30.61, 3. Iola B (Holloway, Klubek, Lohman, Miller), 1:41.19.

7-8-year-old Division

Girls: 25-yd butterfly-1. Ashley Donnell, 27.94, 4. Autumn Johnson, 36.71; 25-yd backstroke-1. Donnell, 25.81, 4. Johnson, 36.77, 6. Cassidy Lowell, 59.70; 25-yd breaststroke-1. Donnell, 31.74 3. Johnson, 44.20, 6. Lowell, 56.66; 25-yd freestyle-1. Donnell, 20.60.
Boys: 25-yd butterfly-1. LeeRoi Johnson, 27.99; 25-yd backstroke-2. Johnson, 35.86; 25-yd breaststroke-4. Johnson, 37.99; 25-yd freestyle-1. Johnson, 20.60.
Relays: 100-yd medley-2. Iola (A. Johnson, L. Johnson, Donnell, Tayleh Hutton), 2:14.72; 100-yd freestyle-2. Iola (Donnell, A Johnson, Hutton, L. Johnson), 1:56.93.

6-and-Under Division

Girls: 25-yd butterfly-1. Jenna Miller, 57.64, 2. Jaci Gull, 1:14.42; 25-yd backstroke-1. Miller, 48.03, 2. Gull, 1:10.16; 25-yd breaststroke-1. Miller, 50.39, 3. Gull, 1:49.82; 25-yd freestyle-1. Miller, 48.51, 2. Gull, 52.41.
Boys: 25-yd butterfly: 1. Guiseppe Mangrella, 55.94; 25-yd backstroke-1. Mangella, 42.93; 25-yd breaststroke-1. Mangrella, 51.17; 25-yd freestyle-1. Mangrella, 51.09, 2. Caleb Donnell, 53.79.
Relays: 100-yd medley-1. Iola (Mangrella, Miller, Gull, Donnell), 3:42.19; 100-yd freestyle-1. Iola (Miller, Donnell, Mangrella, Gull), 3:49.50.